Logo GOH
Hejčínské
noviny
Logo GOH

O. J. Simpson 

 

Obsah obrázku osoba, muž

Popis byl vytvořen automatickyKaždý má různé koníčky a v mnoha případech se jedná o nějaký druh sportu. Jistě jste už slyšeli  o mnoha slavných sportovcích, ale příběh tohoto je poměrně unikátní. 

Orenthal James Simpson se narodil 9. 7. 1947 v San Franciscu. Byl to profesionální hráč fotbalu  a později i herec a sportovní komentátor. Jako fotbalista je ale díky svým úspěchům pravděpodobně nejznámější. 

Případ O. J. Simpsona začíná 12. 6. 1994, kdy byli jeho bývalá žena Nicole Brown Simpson a její přítel Ronald Goldman ubodáni před Nicoliným domem a poté nalezeni bez známek života. Simpson a Nicole spolu byli do roku 1992, kdy se s ním Nicole hlavně kvůli agresivnímu chování a násilí z jeho strany po asi osmi letech rozvedla. Mají spolu ale dvě děti. 

Po vraždě se stal Simpson rychle jedním z hlavních podezřelých. Na doporučení svého přítele Roberta Kardashiana si udělal soukromě test detektorem lži, kterým neprošel, a rozhodl se utéct. Když ho 17. 6. 1994 spatřila policie v autě, které řídil jeho přítel A.C. Cowlings, jak si u hlavy drží pistoli, začala ho okamžitě pronásledovat a netrvalo dlouho, než ho chytili a zadrželi. 

Jeho soudní proces začal 24. 1. 1995 a táhl se skoro rok. Obhájci O. J. Simpsona (F. Lee Bailey, Robert Blasier, Shawn Chapman Holley, Robert Shapiro a Alan Dershowitz) argumentovali hlavně rasismem některých policistů, obzvláště Marca Furhmana, u kterého obhájci Simpsona našli důkaz o jeho rasistickém chování. Ohromné množství důkazů však ukazovalo na vinu O. J.: otisky bot odpovídající velikosti na místě činu, jeho vlasy na čepici na místě činu a na košili R. Goldmana, kožená rukavice, která byla nalezena v domě O. J. Simpsona na sobě měla vlákna, která odpovídala vlasům Rona Goldmana a Nicole Brown, také na ní byla nalezena Nicolina a Ronova krev (která byla objevena také na jeho ponožkách) a krev O. J., stejně tak krev, která vedla od místa činu k bráně domu, a krev na zadní bráně domu u místa činu patřila Simpsonovi.  

Postupně byla sestavena porota, která se v průběhu procesu měnila a nějaký čas trvalo, než byla vytvořena sestava, která nakonec rozhodla o výsledku soudního procesu. Jeden z porotců měl například fotku s O. J., která by do procesu vnášela pochyby o jeho nestrannosti, takže musel být nahrazen jiným porotcem. 

Jak již bylo zmíněno, černá kožená rukavice byla jedním z důkazů, které naznačovaly vinu O. J. U soudu byl Simpson požádán, aby si rukavici vyzkoušet, O. J. však tvrdil, že mu nepasuje. U toho měl ale  
na sobě pod koženou rukavicí ještě latexovou rukavici. Na jeho výrok byl v budoucnu hlavně v porotě brán poměrně velký ohled. 

Po celém dlouhém procesu, ze kterého už byli všichni porotci unavení, rozhodli o konečném výsledku za pouhé čtyři hodiny. 3. 10. 1995 byl O. J. Simpson prohlášen za nevinného. 

Později v roce 1997 proběhlo ještě samostatně civilní soudní zřízení, kterého se účastnili občané a ti ho shledali vinným. Nešel za mříže, byl ale donucen rodinám obětí vyplatit 33,5 milionů dolarů. 

Eliška Syrovátková