Logo GOH
Hejčínské
noviny
Logo GOH

Československý týden na Steamu a představení některých titulů

Od 15. do 22. listopadu se konal Festival českých a slovenských her, jenž byl mezinárodně známý spíše pod jménem Czech & Slovak Games Week. Konal se na 10 různých platformách, na kterých se distribuují hry, avšak my se zaměříme pouze na tu největší – Steam. 

Hlavním účelem festivalu bylo zaujmout české, slovenské, ale hlavně zahraniční hráče, aby poznali kromě Mafie a Kingdom Come: Deliverance i jiné tituly od našich vývojářů, přičemž se nejednalo pouze o ty současné, nýbrž i o nadcházející. Cíl akce byl rozhodně naplněn, jelikož vývojářům přibyly stovky lidí, které si hru uložily do seznamu přání. 

QFIELD

Jakmile uvidíte tento multiplayerový titul ze studia Frozen Phoenix poprvé, možná vám připomene populární hru Rocket League, ve které hrajete fotbal s auty, s nimiž můžete jezdit a létat po hřišti a míč odrážet. Není vlastně divu, jelikož v QFIELD si rovněž zahrajete fotbal, avšak namístoObsah obrázku tráva, exteriér, modrá

Popis byl vytvořen automaticky aut či nohou budete využívat raketomet.

Míč můžete trefit přímo nebo raketu odpálit vedle něj. Fyzika působí poměrně reálně, tudíž když raketu odpálíte napravo od míče, zasáhne jej vlna exploze, a poletí doleva. QFIELD si již teď můžete vyzkoušet jako demoverzi, oficiálně vyjde až v příštím roce. Možnosti jsou zatím tedy omezeny jen na mód 1v1 a vyhledávání zápasů trvá trochu déle. To zatím ale rozhodně neznamená, že se bude jednat o propadák, jelikož do vydání se toho jistě mnoho změní.

 

Galaxy Highways

 

Každý z vás jistě ví, jak vypadá automat na arkádové hry, ti lepší budou i vědět, jak takové hry vypadaly, ti nejlepší dokonce znají i Obsah obrázku text, ovládací panel

Popis byl vytvořen automatickykonkrétní jména. Galaxy Highways od slovenských vývojářů ze studia Nanopike je nadcházejícím titulem, který vás ponoří do dob, kdy hraní na počítačích ještě nebylo. Jako pirát se budete prohánět vesmírem a ničit nepřátelské lodě. 

Jelikož se jedná o retro hru, možná vás nepřekvapí, že se vše bude odehrávat ve 2D prostředí, jehož grafika prostě odpovídá tehdejší době. Hrou vás bude provázet kapitán Greyfox, těšit se můžete na možnost přizpůsobení si výbavy, aby vyhovovala vašemu hernímu stylu. Do projektu se můžete zapojit i jako tester na Discord serveru hry. 

 

Lords and Villeins

 

Poslední hrou, která mě zaujala natolik, že jsem se o ní rozhodl napsat, je Lords and Villeins. České studio Honestly Games vyvinulo 2D středověký titul, který je na první pohled podobný známé na Steamu kladně hodnocené hře Stardew Valley. Hlavním důvodem, proč se mi vybaví zrovna Stardew, je grafika. Ta je zde také jednoduchá a plná barev.

Obsah obrázku text, několik

Popis byl vytvořen automaticky

Ve zkratce se jedná o hru žánru city-building, ve které se staráte o svou středověkou dynastii, stavíte domy, farmy, dílny a celkově zajišťujete, aby váš rod přežil. Na to, že hra je dostupná pouze v předběžném přístupu s cenovkou 20 eur (přibližně 500 Kč), je poměrně obsáhlá. Můžete postavit až 70 různých objektů a pomocí nich vyprodukovat přes 90 různých surovin. 

Závěr

Doufám, že jsem vás navnadil ke koupi nebo vyzkoušení některé z her, zatím to ale vypadá, že čekat se rozhodně vyplatí. Vývojáře her, které zatím nevyšly, nejvíce podpoříte tím, že si jejich výtvor přidáte na Steamu do seznamu přání, jelikož jej algoritmus obchodu pak bude více zobrazovat dalším uživatelům. Z viditelného úspěchu lze vyvodit, že akce by se měla opakovat i v příštím roce.

Adam Kurfürst