Logo GOH
Hejčínské
noviny
Logo GOH

Část 1. – počátky

„Pane!” zasalutoval chlapec ve vojenské uniformě. 

„Ano, kadete Jigginsi?” odpověděl také salutující voják s knírem. 

„Bůrové se pohybují směrem na jižní val, budou tu do půl hodiny.”

„Děkuji, vrať se na svou pozici.” 

Chlapec se v mžiku ztratil za zatáčkou cesty. 

Je rok 1899, celý svět se chystá do nového století, v Čechách, jež jsou pod Habsburskou nadvládou, začíná Hilsneriáda, zatímco v Jižní Africe zuří Druhá búrská válka. Britové v ní válčí proti Búrským kolonizátorům, potomkům Holandských přistěhovalců. Město Mafeking na severu dnešní Jihoafrické republiky je v obležení, britská posádka ho už několik dlouhých týdnů brání.

Mafeking je obklopen členitým terénem, jenž poskytuje útočícím Búrům ideální krytí a skrývá jejich pozice. Právě proto velitel obrany města, plukovník Robert Baden-Powell, vysílá z města mladé kadety, většinou ve věku 12-14 let, do okolí, jako zvědy, anglicky „scouts”. Jsou malí, mrštní, a hlavně nadšení pro své úkoly, a tak se brzy dobře osvědčí. Díky nim získává rychle Powell informace o nepříteli, a o několik dalších týdnů později bitvu o Mafeking vyhrává. 

Po svém návratu do Anglie Powell rozvíjí svoji myšlenku mladých zvědů. V roce 1907 vydává knihu Scouting for Boys, vojenskou příručku pojednávající o jeho zkušenostech z Búrské války. I přes původní záměr se však kniha neujímá u mladých vojenských kadetů, nýbrž u obyčejných chlapců, kteří její myšlenky nadšeně šíří, a tak ještě tentýž rok organizuje první tábor na britském ostrově Brownsea. 

Skauting je tedy založen. Ale není vše vyhráno, čeká ho totiž století plné válek, totalitních režimů a všech možných trablí. 

Florian Koupil