Logo GOH
Hejčínské
noviny
Logo GOH

Část 3. - Velká válka

Píše se rok 1914, začíná první světová válka a na skauty začíná být vyvíjen tlak, aby podpořili svými řadami válečné jednotky. Skauti jsou ale po celém světě, a tak pochopitelně i na obou stranách fronty. Abychom pochopili jednotlivé reakce skautů v různých zemích, musíme se vrátit o několik let zpět, do doby nedlouho po založení skautingu v Británii. V USA se skautské hnutí ustanovilo ještě před námi a v jeho čele stál spisovatel Ernest Thompson Seton. Spolu s ním do skautingu přichází úplně nový faktor, tím je tzv. „Lesní moudrost“. Ano, její součástí je mimo jiné i stereotypizované lovení bobříků. Základem Lesní moudrosti jsou znalosti indiánů, jejich přístup k přírodě, postupy přežívání, zkrátka vše to, co se Setonovi podařilo zachránit od těžce utlačovaných původních obyvatel Ameriky. 

Seton se v předválečných letech setkal několikrát s Badenem-Powelem a diskutoval s ním o skautingu a jeho principech. Zde se ovšem ukázala silná neshoda, původní zakladatel Powel, důstojník britské armády, chtěl skauty jako budoucí rekruty pro armádu – vždyť i první skauti u Mafekingu byli kadeti. Seton je naopak chtěl přiblížit míru a pokoji v duchu lesní moudrosti. Tito dva se nikdy nedohodli na konečném řešení, a tak se Britové vydali trochu jinou cestou než Američané. V Británii tedy skauti ve velkém vstupují do armády.

sněm amerických skautů

U nás Svojsík zastával spíše stanovisko Setonovo, a tak, když v roce 1914 požádalo Rakousko-Uhersko skauty o vstup do jednotek, bylo to pro všechny absolutně nemyslitelné. Skauti, kteří vždy zastávají mír a jsou hrdí na svou českou národnost, by měli bojovat za Habsburka? Vedení Junáka rázně odmítlo. Rozhodlo se pouze pro humanitární a zázemní činnosti, což sice způsobilo spoustu trablí s rakouskými úřady, nicméně skauti dosáhli svého cíle. 

Po skončení války skauti nadšeně přivítali novou republiku a pro skauty začala zasloužená klidná léta mezi válkami, kde je nikdo neomezoval a mohli volně provozovat skautství jaké má být. Takové svobody se pak dočkají znovu až v roce 1989, 50 let po začátku války.

 

Zdroje: 

https://www.skaut.cz/skauting/historie/

http://abs2013.skautabs.cz/?p=100

https://cs.wikipedia.org/wiki/Skauting

https://etsetoninstitute.org/influence-felt-around-the-world/seton-and-the-boy-scouts/

Florian Koupil