Rok 2022 v Kazachstánu nezačal úplně hladce. Jedním z prvních rozhodnutí vlády v novém roce bylo zrušení cenového stropu na zkapalněný ropný plyn, jehož ceny se nato zdvojnásobily. Jako následek propukly v západním městě Žanaozen mírné demonstrace, které se brzy rozšířily po celé zemi. A i přesto, že vláda co nejrychleji ceny usměrnila, hněv Kazachů se již netýkal jen předraženého paliva.
Kazachstán má obrovské zásoby nerostných surovin, ale obyčejní lidé z toho nemají nic. Podle jednoho výzkumu provedeného v roce 2019 náleží 50% bohatství země 162 lidem. Ostatní mají většinou mizerný plat. Demonstranti protestovali proti korupci a nerovnosti ve své zemi.
„Starče, pryč!“ bylo slyšet na ulicích. Šlo o bývalého kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který vládl téměř 30 let. Po odstoupení z prezidentské funkce v roce 2019 zůstal ve vládě jako předseda Rady bezpečnosti Kazachstánu. Po protestech Nazarbajev a někteří jeho spojenci ze svých pozic odešli nebo byli odstraněni.
Demonstrace brzy přerostly v násilné, obzvlášť v největším městě Kazachstánu Almaty. Kassym-Jomart Tokajev, současný prezident, vyhlásil nouzový stav a nařídil policii a armádě zabíjet bez varování. O pomoc také požádal Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, která do země vyslala asi 2500 převážně ruských vojáků. Takové nepokoje se v zemi ještě nekonaly.
Vláda hlásí 255 mrtvých. Mnohem víc lidí bylo zraněno a hospitalizováno. Asi 10 000 Kazachů bylo zadrženo. Většina z nich jsou obyčejní civilisté, kteří vyšli do ulic, aby ukázali, že nejsou spokojení se současným způsobem řízení země. Tokajev je nazývá teroristy – a to i mírné demonstranty. Jsou také důkazy, že zajatce bijí.
Pořád není zcela jasné, jak se pokojné protesty staly tak násilnými. 4. ledna byla atmosféra v zemi slavnostní, lidé zpívali hymnu Kazachstánu a říkali svoje politické požadavky. Policie ale začala používat slzný plyn, aby rozptýlila dav, a to vedlo ke střetu mezi policejním sborem a demonstranty. Dalšího dne do ulic vyšli lidé i s mysliveckými puškami a noži. 6. ledna se někteří snažili o mírný protest – zvedali ruce nahoru, aby ukázali, že nemají zbraně, a drželi prapor s nápisem „Nejsme teroristi, jsme mírný lid“, ale policie přesto začala střílet.
Během demonstrace Tokajev posílil svoji pozici. Oznámil, že by se všichni měli podílet na bohatství země, a vyhlásil nové zásady. Jestli je opravdu dodrží a zda prospějí Kazachům, ukáže čas.
Amélia Cápec