Logo GOH
Hejčínské
noviny
Logo GOH

MAS a sociální rozdíly v ČR

Na začátku prosince jsem měla tu možnost navštívit Brusel. Mimo času, který jsem strávila ve městě, jsem se zúčastnila také několika zasedání v institucích Evropské unie.

Jela jsem tam za organizaci Skrojek, která je zapsána pod jednou z MAS (MAS Poodří). Teď ale předpokládám, že většina z vás vůbec neví, o čem tady píšu.

MAS jsou Místní akční skupiny. Nejsou to příliš známé organizace, ale myslím si, že by se o nich mělo vědět více. 

MAS řeší mnohé sociální problémy a také se díky nim zlepšuje mnoho podstatných záležitostí. Vytvářejí projekty, jejichž téma z velké části vychází od občanů dané oblasti, ve které MAS působí. Díky projektům potom dostávají dotace od EU.

Kromě popisu MAS jsem ale chtěla psát i o tématu, které se probíralo ve Stálém zastoupení ČR v Bruselu.

Jedno z jejich velkých témat je např. místní rozvoj, partnerství měst nebo nezaměstnanost. Nejvíce mě ale zaujal popis situace v ČR.

Naše země je poměrně rozvinutá a na vysoké úrovni. Ale nedá se to říct úplně tak obecně. Je obrovský rozdíl mezi stavem v různých krajích.

V Praze jsou například školy a vzdělání na mnohem vyšší úrovni než třeba v Ústeckém kraji. Stejně tak například v kraji Moravskoslezském, který je na tom ale pořád o něco lépe. A v těchto krajích je také velké téma chudoba.

Obecně jsou ale sociální rozdíly mezi místy v ČR opravdu velké, a proto si myslím, že je důležité, aby se o těchto věcech mluvilo. A taky aby se šířilo povědomí o tom, jak jsou důležité MASky a jejich pracovníci, kteří přesně s těmito problémy pracují.

V rámci výjezdu jsme také navštívili parlament EU, kde jsme měli diskuzi s panem poslancem Hlaváčkem. V diskuzi se několikrát zmiňovalo, jak je důležité, aby se do fungování těchto institucí zapojili i lidé, kteří přímo nepracují v těchto odvětvích, a také lidé našeho věku.

Chtěla bych tedy i vás  prostřednictvím tohoto článku vybídnout k tomu, abyste se o tato témata zajímali více, protože to určitě hodně ovlivňuje to, jak u nás probíhá náš každodenní život. Pod článkem najdete odkaz na stránku, přes kterou se může propojit komunita lidí, kteří se tomuto tématu věnují a hlavní je pro ně téma zachování demokracie.

Odkaz na stránku together.eu: https://www.together.eu

Eliška Syrovátková