Logo GOH
Hejčínské
noviny
Logo GOH

Nový rok, nový student

S novým rokem se i nebezpečně blíží konec pololetí a to je velmi stresující období pro nás všechny. Ať už v prvním, nebo v posledním ročníku, všechny čeká dohánění klasifikace, poslední testy, no jednoduše leden plný příprav a učení. Jestli je vaším novoročním předsevzetím zlepšit si průměry, nebo jen hledáte cesty k lepší produktivitě vašeho učení a práce do školy, jste na tom správném místě. V tomto článku totiž najdete nové studijní techniky a rady, které mohou pomoci i například v učení na přijímačky či maturitu.

Tipy, triky, rady

  1. Často pomáhá změna prostředí, přesunutí se do studovny, kavárny nebo knihovny, kde máte svůj klid a méně rozptýlení.
  2. Rozlišujte a zvýrazňujte své poznámky barvami.
  3. Používejte vlastní mnemotechnické pomůcky pro lepší zapamatování.
  4. Ztlumte si telefon a upozornění, která by vás mohla rušit a rozptylovat od soustředění.
  5. Někomu vyhovuje i poslech uklidňující, monotónní hudby v pozadí, která zakrývá zvuky okolí.
  6. Najít si svůj systém ve studiu je také velmi důležité. Často pomáhá rozvrhnout si učení na více dnů, udělat si seznam, kdy se na co učit.
  7. Zkuste si zvolit svůj vlastní deadline pár dní před tím skutečným, dělání věcí na poslední chvíli se často nevyplatí
  8. Multitasking nemusí být to pravé ořechové, náš mozek se neumí totiž soustředit na více věcí najednou.
  9. Učení ve skupinách se může zdát plné rozptylování, když si ale najdete toho správného studijního parťáka, může vám to pomoct jak v pochopení, tak v opakování učiva. Vysvětlování látky někomu jinému je totiž jednou z nejefektivnějších metod studia.
  10. Najděte si také čas dne, kdy vám nejvíce vyhovuje se učit, kdy se vám dobře soustředí, u každého se to samozřejmě liší.

LEITNER SYSTEM

Leitner systém je studijní metoda používající se při dlouhodobém učení na velkou zkoušku. Spočívá v rozdělení vytvořených kartiček s učivem do jednotlivých krabic či složek. Všechny kartičky začínají v krabici č.1, pokud informace na kartě umíte, posouváte ji vždy o krabici dál. Když naopak věci na kartě zapomenete a odpovíte na otázky z učiva špatně, vrátíte kartu o krabici zpátky nebo necháte v krabici č.1. Složky či krabice jsou rozděleny podle toho, jak často byste měli látku opakovat. Krabice č.1 značí každý den, č.2 každý druhý den, č.3 každé 4 dny, č.4 jednou za týden, č.5 jednou za 14 dní. Uvedené rozdělení je samozřejmě jen příkladem, každý si ho může modifikovat podle svého.

POMODORO TECHNIQUE

Tato na první pohled italská metoda pomáhá našemu mozku odpočívat mezi učením. Hlavní myšlenkou je intenzivní studium v průběhu 25 minut, po kterém následuje vždy 5minutová pauza. Následně po každé čtvrté 25minutové studijní sekci by měla být delší, například půlhodinová, přestávka. K časování používáme stopky, nejlépe ne na mobilním telefonu. Metoda pomáhá omezovat rozptýlení, v moment, kdy máme časovač, se snažíme toho co nejvíce stihnout.

MEMORY PALACE

Technika proslavená nejlepším detektivem Sherlockem Holmesem spočívá ve vytvoření interního prostředí v naší mysli. Není to samozřejmě úplně jednoduché, je potřeba mít představivost a plnou soustředěnost. Nejdříve si představte nějaké vám velmi známé místo, například vás dům, pokoj, studovnu atd. Vymyslete si trasu nebo směr, kterým se v paláci budeme pohybovat. A teď už můžete ukládat nějaké informace, které si chcete zapamatovat. Vezmeme si třeba nákupní seznam. Vždy se snažte postupně, po jednom, informace ukládat pomocí mentálních obrázků na určité místo v pokoji. První položkou na seznamu jsou mrkve, můžeme si je tedy představit jako strážce dveří. Je důležité, aby šlo o přehnané zobrazení pro lepší zapamatování. Stejně by to pak šlo převést i na informace o spisovateli, vlastnosti imunity nebo chemické reakce.

UČENÍ VŠEMI SMYSLY

Všichni známe tři typy senzomotorického učení, vizuální, sluchový (auditivní) a poslední hmatový a pohybový. Někteří se i podle těchto typů i učí. Velice zajímavým nápadem je tyto typy spojit a využívat při učení všech tří metod. Změna, různorodost a interaktivita při studiu nám pomáhá nenudit se a udržovat pozornost. Používání tabulek, obrázků a barevně rozlišených poznámek rozvíjí vizuální vnímání. Poslech podcastů, videí nebo výkladu učitelů či spolužáků zase tomu auditivnímu. A v neposlední řadě hmatovému vnímání napomáhají experimenty, vytváření projektů atd.

ONLINE ZDROJE

Dnešní doba nám nabízí tolik internetových zdrojů nebo aplikací na procvičování učiva. Když se naučíme tyto prostředky správně využívat k našemu rozvoji a nezneužívat jejich síly, mohou nám velmi pomoct k efektivitě studia. Užitečnými stránkami jsou známý Kahoot, Quizlet anebo například Forest, Khan Academy, StudyBlue, Notion, Adapt, Cram, …

Tímto vám tedy přeji jen to nejlepší do nového roku, ať máme všichni dostatek sil a trpělivosti ve školních lavicích😊
 

Viktorie Berger