Téma Fentanyl je v aktuální době velice časté. Aspoň tedy v USA. Pro mě to bylo nové téma. Slyšel jsem o něm tak v televizi, že se „v Americe někdo předávkoval“. Proto jsem se rozhodl podívat se na toto téma detailněji. Téma samo o sobě představuje obrovskou škálu informací, dat a termínů. Většina z nich tu ani není zmíněna a kdo by se divil, když se to rozprostírá skoro přes 3 staletí. Čím více si ale člověk zjišťuje, tím více a častěji si klade otázku, zda je ten americký sen o volnosti, svobodě a příležitostech tak pravdivý anebo je to jenom myšlenka, kterou nám filmy, reklamy, knihy a komiksy vtloukly do hlavy.
Abychom mohli pochopit problematiku opiátů v současnosti, musíme se ohlédnout do minulosti.
(1) Název opiáty pochází z označení produktu mléčnic nezralých makovic – řecky opium – šťáva. Později došlo k oddělení skupiny syntetických opiátů, kterým se začalo říkat opioidy. Všechny tyto látky po požití aktivují v našem těle opioidní receptory, které mají za následek zmírnění bolesti a otupění reflexů.
Historie opia je dlouhá skoro jako samo lidstvo. Na svůj vrchol slávy se však dostalo až v novověku, kdy bylo v roce 1669 Thomasem Sadenhamem připraveno laudanum, kterého bylo opium podstatnou součástí. Užívalo se zejména k léčení úplavice. Druhý opiát, který zásadně ovlivnil lidstvo byla látka zvaná Morfin, objevená v roce 1805. Název, který přetrval až dodnes dostala po řeckém bohu spánku Morpheovi. Dalším významným opiátem se stal Heroin. Byl objeven Felixem Hoffmanem v roce 1898 a využíván při léčení astmatu a tuberkulózy. Většina států však brzy zakázala výrobu na svém území kvůli vysokému nárůstu úmrtnosti z důvodu předávkování. Jeho šíření se tak na chvíli zpomalilo, ale s příchodem 2. světové války a v 60. letech, díky hnutí Hippies, znovu vzrostlo.
Konečně jsme se po tomhle dlouhém rodokmenu opiátů dostali k látce, kvůli které tenhle článek vznikl. Fentanyl. Řadí se mezi opiodní analgetika (léky na bolest). Fentanyl byl poprvé syntetizován (chemická reakce o spojení dvou a více látek) v roce 1960 belgickým vědcem Paulem Janssenem. Byl vyroben jako další analgetikum v mnoha různých formách – ochucená lízátka, tablety a nosní spreje. Při testování na zvířatech byl 100–200krát účinnější než morfin a zároveň méně nákladný než heroin. V Evropě se ke klinickému užívání dostal v roce 1963, v Americe až v roce 1968. Produkovala ho firma Janssen Pharmaceutica. Po roce 1980 se jeho výroba zvýšila 10krát v důsledku vyvíjení jeho analogů (verzí fentanylu). Jeden z nich, konkrétně carfentanil byl použit v roce 2002 v Rusku při osvobozování rukojmí zajatých čečenskými separatisty v divadle Dubrovka. V devadesátých letech v Americe se fentanyl díky jeho cenové dostupnosti začal míchat s heroinem. To zapříčinilo vysoký nárůst předávkovaných a pozornost úřadů.
Odkud se fentanyl dostává do Ameriky? Podle amerického Úřadu pro potírání drog (DEA) se fentanyl pašuje do Ameriky mnoha podobnými způsoby. Všechny cesty vedou přes oceán, z Číny. Fentanyl do USA z Číny putuje nejčastěji ve formě padělaných léčiv. Jedna z cest vede oklikou přes Kanadu, kde je míchán s heroinem (fentanyl je levnější) a následně se dostává do USA na trh s drogami. Třetí hlavní cesta dovozu Fentanylu neprobíhá nikde jinde než přes hranici USA s Mexikem. DEA to odůvodňuje působením dvou Mexických kartelů – Sinaloa a Jalisco.
Problematikou tzv. „Chemických makléřů“ operujících nejen na území Mexika se zabývají americké úřady už delší dobu. Tuto problematiku nám osvětluje článek agentury Reuters.
Chemičtí makléři (4) jsou lidé, věnující se pašování životně důležitých látek k výrobě fentanylu, který se pak syntetizuje v mexických kartelových laboratořích. Pašování funguje především na principu rozdělení chemikálií do menších množství, které pak putují letecky anebo třeba na rybářských lodích do Mexika. Vyrobený fentanyl je potom distribuován na trh s drogami v Americe. Americké úřady tlačí mexickou stranu, pod pohrůžkou zavedení vysokých cel na veškerý import, ke zpřísněným kontrolám dodávek spotřebního zboží z Číny v mexických přístavech. Cílem této snahy je přerušit dodavatelské řetězce a nechat tak vyhladovět překupníky chemikálií (Chemické makléře).
Dopady užívání fentanylu na společnost jsou velice zhoubné. Ale proč? Proč tolik lidí v Americe sahá po analgeticích a dostává se tak do přímého a někdy i zbytečného kontaktu s jednou z nejrozšířenějších drog na světě?
Odpovědí na tyto otázky je hodně. Jednou z nich může být třeba to, že po dlouhém večírku vás bolí hlava a místo kvalitního spánku, spolknete radši pár pilulek aspirinu a myslíte si, jak vám bude dobře. Jenomže on to úplně nemusí být aspirin. V americkém zdravotnictví je na denní bázi, že v léčivech, jako právě třeba aspirin se může nacházet zbytečně silná analgetika (např. fentanyl), na kterých pak vzniká extrémní závislost.
Řekněme spíše, že takových případů moc není. S úmrtností 70000 lidí z předávkování fentanylem ročně za poslední tří roky v Americe je tohle trošku moc „přitažené za vlasy“. Tím asi nejčastějším problémem, kdy lidé sahají po analgeticích, způsobují americké zdravotní pojišťovny (jedno z nejaktuálnějších témat americké společnosti). Většina amerických zdravotních pojišťoven jsou soukromé společnosti. I přes reformu prezidenta Obamy z roku 2009 (Obama care), jejíž cílem bylo zajistit dostupnost zdravotní péče všem, si skoro 30 mil obyvatel USA (8,5 %) nemůže dovolit zdravotní pojištění. A když pak musí zaplatit 8000 dolarů (200 tis. Korun) nemocnici (1) za rentgen pořezané rány, rozmyslí si, jestli má cenu vůbec do nemocnice chodit. Z toho důvodu si lidé často nakupují léky sami a jsou tzv. „lékaři sami sobě“.
A takhle zní odpověď na otázku ze začátku textu. Lidé jsou mnohdy zoufalí a často neví co přesně si podávají za léky. To, že lék utlumí bolest neznamená, že problém je vyřešen. Silná analgetika by se měla užívat především po operacích a v lékařem předepsaném množství. Návykovost se vytvoří velice rychle a těžce se jí zbavuje. S padělaným léčivem s obsahem fentanylu, koupeným od překupníka jsou následky ještě horší.
Život v Americe není rozhodně lehký a už vůbec ne takový, jak si mnoho z nás představuje (donedávna i já). Podle všech těchto informací, které jsem se vám snažil sdělit v tomhle článku bychom si měli vážit země, ve které žijeme a hlavně zdravotnictví, které je dostupné všem a, na které si i přesto mnoho z nás neustále stěžuje, a přitom vůbec netuší, jak špatné to doopravdy může být.
Reference:
(1) Aimjournal. cz: 60 let od syntézy fentanylu
Petr Labanc