Zajímá vás studium v Americe? V tomto školním roce do třídy III.B6 nastoupil student Timo Holaň, který do americké střední školy několik let chodil, a protože jsme anglické gymnázium, věřím, že spousta studentů plánuje vycestovat za studiem i do zahraničí a třeba i do USA. V tomto rozhovoru najdete srovnání české střední školy a střední školy z USA, od psaní testů po sportovní týmy.
Kdybys měl porovnat obtížnost obou škol, jaká ti přijde těžší?
Lepší průměr známek jsem měl určitě v Americe. Forma učení se určitě liší, ať už jsme tvořili více projektů, nebo psali méně domácích úkolů. Když už jsme domácí úkoly psali, byly formou pracovních listů nebo těch projektů.
Co se testů týče, určitě píšeme více testů tady. V Americe jsme psali mnohem méně na větší úseky látky. Měli jsme tak mnohem více času téma pochopit a zpracovat. Nám na škole dávali i pracovní listy (,,study guide,,), ve kterých jsme doplňovali přesně to, co bude na nadcházejícím testu.
Tady máme jednu třídu a na každou hodinu chodíme stejně, jak jste to měli ve vaší škole?
Na předměty jsme nechodili jako jedna třída. V každé hodině jsme byli s jinými žáky a sice ano, znali jsme více lidí, ale ne tak dobře, jako se tady zná jedna třída. Určitě to byla spíše nevýhoda, co se dělání přátel týče, protože když už jste si nějaké udělali, na dalších hodinách už jste byli zase s jinými lidmi.
Je Hejčín podle tebe velká škola i na poměry tvé střední školy v Americe?
Hejčín je poměrně velká střední škola, hlavně když se bavíme o samotné budově. V Americe mají školy ale rozhodně větší sportovní areál. Školy zahrnovaly hřiště na americký fotbal (120 yardů × 53,3 yardů (1 yard = 0,914 m) a minimálně velkou tělocvičnu na basketbal.
Co se bezpečnosti týče, kolem školy i ve škole byli vždy policajti, což je oproti českým školám poměrně nezvyk.
Jaké kroužky jste měli ve škole?
Na škole byli hlavně sportovní týmy, které jsme brali velice vážně, jezdilo se po turnajích po celé Americe. Na turnaje ve škole chodilo i velké množství lidí. Byla tam lepší atmosféra jak v extralize :).
Dále byl důležitý školní orchestr (school band), který mohl hrát na turnajích, ale po soutěžích taky jezdil. Samozřejmě byl na škole tým i roztleskávačky a také tam byla spousta dalších aktivit, do kterých se dalo zapojit.
I když například hudební akademie taky jsou.
Jak přísný byl ,,dress code,, ?
Dress code byl určitě přísnější jak tady. Byla daná délka sukní a triček, trička na ramínkách se taky nesměla nosit. Úplně zakázané byly i jakékoliv pokrývky hlavy, jako čepice, kšiltovky a kapuce. Tady je to tedy určitě volnější.
Prom X Maturitní ples
Nic jako maturitní ples v Americe nebyl. Plesů a akcí byla sousta, měly vždy i určité téma, např. osmdesátky. V Highschool už je Prom, což je asi to nepodobnější českým tanečním. Místo volenek se ale kluk většinou přijde zeptat holky s velkým plakátem, jestli s ní nepůjde na Prom. Kde se samozřejmě vyhlašuje královna a král Prom.
Leontýna Utíkalová