Bohužel pravdivý příběh o tom, jak se vládnoucí radikální hnutí Talibán snaží v Afghánistánu zakázat ženy.
Co Talibán je?
Talibán je islamistické radikální hnutí, které se v roce 1996 dostalo v Afghánistánu poprvé k moci. Po pěti letech bylo svrženo. Netrvalo však dlouho a po dvaceti letech konkrétně v roce 2021 opět získalo post vládnoucí strany.
Jaké jsou politické postoje Talibánu?
Tálibán se velmi striktně lpí na doslovném výkladu islámského náboženství. Proto odmítá demokracii a upřednostňuje radikální náboženské principy. Snaží se o omezení práv občanů obzvláště pak žen a nezávislých médii. Talibán má ve svých rukou chod celého státu a je vcelku nemožné ho svrhnout. Hnutí totiž velmi silně potlačuje jakékoliv demonstrace či protesty.
Jak jsou v Afghánistánu omezována práva žen?
Ženy se nesmějí účastnit veřejných akcí, nově také nemohou vycházet z domova pokud to není nezbytně nutné. To kdy je opuštění bydliště nutné, avšak už zákon neuvádí. Současné zákony zakazují, ženám mluvit nahlas na veřejnosti, zpívat či recitovat. Dokonce i modlit se ženy smí pouze tak nahlas, aby nebyly slyšet. Ministerstvo pro podporu ctnosti totiž označilo ženský hlas za intimní záležitost. Obyvatelky Afghánistánu jsou nuceny nosit dlouhý oděv a hidžáb, který musí nově zakrývat také oči. Ženy se tedy nemohou na veřejnosti ani ukázat na tož tak promluvit či projevit vlastní názor.
Obr. 2 oděv žen
Situace v Afghánistánu si mimo lidskoprávních organizací všímají také svobodné státy, civilisté či celebrity. Jak uvedla americké herečka Meryl Streep na valném shromáždění OSN ‚‚Dneska má v kočka v Kábulu (hlavní město Afghánistánu) více práv než žena.”
Obr 3. Meryl Streep
Chris Dostálová