Logo GOH
Hejčínské
noviny
Logo GOH

Komentář: Škola spustila nový web. Prohlížeč upozorňuje na jeho nebezpečnost a načítání je zdlouhavé

Již začátkem školního roku začaly prosakovat informace o plánovaném spuštění nových internetových stránek Gymnázia Olomouc - Hejčín. Ačkoliv jsem se z relativně důvěryhodného zdroje tehdy dozvěděl, že je uvedení webu na spadnutí, oficiální debut přišel až nyní.

Od 15. 11. vás adresa gytool.cz zavede na od základu přepracovaný web. Úvodní stránka připomínající domovskou obrazovku videoherních konzolí skýtá kromě několika článků – včetně toho oznamujícího spuštění – také tlačítka pro rychlý přístup na patrně nejdůležitější místa. Mezi ně evidentně patří třeba Škola Online, sáhodlouhý a mimořádně nepřehledný rozcestník skrývající se pod titulkem „Poznej Hejčín“ či seznam klíčových kontaktů.

Škola s nebezpečným webem?


Domovskou stránku jsem vám sice ve stručnosti představil, ale stejně bude nejlepší, když se ji vydáte detailně prozkoumat na vlastní pěst. Tedy pokud se na stránky vůbec dostanete – pro technicky méně zdatné uživatele může být poměrně odrazující hláška webového prohlížeče v souvislosti s údajnou nebezpečností webu.

Minimálně Google Chrome a Microsoft Edge upozorňují na chybějící SSL certifikát. V praxi jde o relativně bezvýznamný problém, neboť na stránce téměř určitě nedochází k přenosu citlivých dat ani jiné komunikaci, která by SSL certifikát vyžadovala. Situaci by se však jednoduše předešlo, kdyby spuštění webu nebylo uspěcháno.

Mohli jste získat imunitu vůči testům…


„Ke svátku studentů 17. listopadu jsme pro vás připravili nový web a věříme, že nám i vám bude sloužit dobře,“ hlásá článek představující nový kabátek školního webu.

Pokud by nám však správce webu chtěl udělat opravdovou radost, ponechal by na domovské obrazovce tlačítko „Mystery Box“. To se nacházelo v testovací verzi, která je i nadále v určité podobě přístupná prostřednictvím odkazu hejcin.chytry.design.

Mystery Box sliboval „bianco imunitu na jeden vybraný test či zkoušení“, a to pro prvních deset studentů, kteří by nález ohlásili na studijním oddělení. Taková instituce mimochodem na naší škole snad ani neexistuje.

Chytáme mouchy!


Na zmíněnou testovací adresu referuje nespočet odkazů z oficiální verze webu, což jenom dokazuje jeho jistou nepřipravenost na ostrý provoz. V podstatě to potvrzuje i správce webu, jenž v článku píše: „S ohledem na rozsáhlost webu (téměř 250 podstránek a mnohé další) je možné, že naleznete nějaký detail, který nebude stoprocentní.“

Den otevřených dveří online byl v roce 2015, kdyby vás zajímalo…

Podobných much se nám během chvilky používání podařilo najít hned několik. Naprosto všechny návštěvníky webu bude například omezovat zdlouhavé načítání, které jedincům s pomalejším přípojením může zabrat klidně i 10 sekund. Mně samotnému tvrá kompletní načtení webu s gigabitovým ethernetem zhruba 2,5 sekundy.

Proč na Hejčín?

Za další nedostatek považujeme zcela nesmyslný systém odkazů. Zkuste se schválně dostat na Moodle prostřednictvím tlačítka Studijní informace (férové je uznat, že tlačítko najdete na domovské stránce). Postup vypadá zhruba takto: Studijní informace > Moodle > Moodle > moodle.gytool.cz.

Odkaz na nic… doslova

„Pokud narazíte na nějaký nedostatek, budeme rádi, když nám o něm dáte vědět prostřednictvím tohoto formuláře: https://forms.gle/st7EUjyytm9H5N736,“ píše správce webu.

Efektivní vyhledávání třešničkou na dortu

Jak se nový kabátek školního webu líbí vám? Sdílejte s námi své dojmy na Instragramu!

Adam Kurfürst