Logo GOH
Hejčínské
noviny
Logo GOH

Cenzura jako jeden z hlavních pilířů totalitních režimů

Cenzura je opravdu mocným nástrojem, jedná-li o snahu udržet si moc. Společně s propagandou fungují jako elixír na brainwashing a manipulaci s davy. Cenzura byla původně zrušena novelou tiskového zákona v roce 1968 (v období pražského jara), neoficiálně ale pokračovala po sovětské invazi až do roku 1989 a byla vykonávána speciálním Úřadem pro tiskový dozor.

Za dob komunistického režimu se s cenzurou opravdu nešetřilo. Jako příklad bych ráda uvedla havárii v jaderné elektrárně Černobyl v roce 1986. Komunisté tento incident perfektně zametli pod koberec. Mnoho lidí v totalitním Československu nemělo ani ponětí o nebezpečí, které jim hrozí. Kdo tehdy ilegálně neposlouchal západní rádiové stanice, neměl šanci se o tomto incidentu jakkoliv dovědět. 

Rentgenoložka olomoucké polikliniky Olomouc Mahulena Richterová nám sdělila: „Na rentgenologii měl každý pracovník svůj dozimetr, který se na konci každého měsíce odevzdával do Prahy do Státního ústavu pro jadernou bezpečnost. Já jsem svůj dozimetr na konci dubna (1986) neodevzdala, až na konci května. Moje nadřízená jim (do Státního ústavu pro jadernou bezpečnost) ale napsala, že jsem jej za duben neodevzdala a oni poté nesdělili naměřený výsledek.“ Doktorka Richterová dále uvádí: „Mléko mělo tehdy až 1000 becquerelů (jednotka radioaktivity), velký vliv na zdraví měl právě radioaktivní spad do přírody. Proto když se krávy pásly, jejich mléko obsahovalo takovéto šílené hodnoty. Dále bylo rizikové také sbírání hub nebo i konzumace věcí z vlastní zahrady.“ Když jsme se zeptali, odkud tyto informace paní doktorka čerpala, odpověděla: „Tyto informace v žádném případě nepřicházely od státních orgánů, hlásili to třeba na rozhlasové stanici Hlas Ameriky. Tam mimo jiné i říkali, koho třeba zavřeli nebo koho zrovna pronásledují.“  Paní doktorka Richterová také vzpomíná: „Toho roku se také měl konat tzv. Závod míru, což byl oficiální cyklistický závod pro špičkové sportovce, a startovat se mělo v Kyjevě. Účast tehdy omítli všichni sportovci z celého světa, kromě těch ze Sovětského svazu.“

V naší demokratické společnosti máme to štěstí, že podle článku 17, Listiny základních lidských práv a svobod, platí svoboda projevu a cenzura je nepřípustná. Novodobým způsobem pro šíření propagandy se ale stávají takzvané „fake news“ neboli falešné zprávy. Je proto velmi důležité kriticky uvažovat nad zdroji informací a jejich obsahem a nenechat se ovlivnit manipulativními výroky.

Julie Richterová