Logo GOH
Hejčínské
noviny
Logo GOH

Musím Vám to říct

Svoboda slova za minulého režimu ve veřejném prostoru téměř neexistovala. Byla vymýcena jako nějaká nesmírně nebezpečná nemoc. Jednoduše nesměla být slyšet a řádný občan, který se spořádaně řídil pravidly tehdejšího státu, by se správně neměl snažit o to, aby ji někde zaslechl nebo snad sám šířil tím, že by se vyjádřil.

Naštěstí se tehdy nezdařilo umlčet všechny. Objevovali se lidé, kteří i přesto, že se pohybovali v okleštěné a nesvobodné zemi, dokázali být dostatečně morálně silní, obětaví a odhodlaní probojovat si cestu trním za vidinou vytoužené demokracie.

Zvučná hesla, která vířila davy a slova, jež rezonovala před pětatřiceti lety Prahou, zformovala naprosto zásadní událost našich novodobých dějin přezdívanou Sametová revoluce.

Každé slovo, výkřik či heslo bylo zaslouženou fackou režimu. Plivancem do obličeje cenzury. Nechutnému a totalitami využívanému protipólu svobody projevu, který bránil toku nežádoucích informací do komunismem izolovaného Československa. Tehdejší hlas studentů na Národní třídě byl jasným vyslovením obrovské nespokojenosti a stal se impulsem, který nakonec vedl ke konci čtyřicet jedna let dlouhého ticha naší země.

Letos uplynulo přesně třicet pět let od listopadové demonstrace, kterou si každoročně připomínáme a opakujeme si hrůzy let minulých. Zatímco se zároveň stále ještě pohybujeme na cestě pochopení, zdokonalování a ochránění našich těžce získaných svobod.

Pokud jsme schopni svobodu slova jako takovou uchopit a porozumět jí, musí nám dojít, že tento termín neznamená, že si, hodně zjednodušeně, můžu říkat všechno, co chci. Přece už jako malí se učíme to, co se sluší, a naopak sledujeme, co už bývá vnímáno jako nevhodné, zkoumáme, jak se k sobě máme navzájem chovat a budujeme si schopnost mluvit s ostatními slušně.

Jelikož právě slušnost a jakési nastavení společnosti, ve které se pohybujeme, by nám mělo určovat hranice toho, co je dostatečně akceptovatelné a přijatelné pro to, abychom vyšli na ulici zakřičet naše dojmy do éteru.

Svoboda slova může totiž být naší vlastní pravdou. Jenže ta opravdu ryzí a skutečná pravda je vlastně vždy jen jedna. Proto je mnohem lepší říci, že svoboda slova je naším vysloveným názorem. Mít právo a možnost bez postihu vyslovit svůj názor má nevyčíslitelnou hodnotu. 

To, co nás dělá opravdu svobodnými v projevu, je tíha uvědomění si váhy našich slov. Jde přece o ten pocit, o tu euforii, která nás zaplaví, jakmile si všimneme, že nám někdo visí na rtech. My se tím pádem ocitáme v pozici, kdy máme možnost člověka, který před námi v tu chvíli stojí, ovlivnit a tato příležitost nám dodává pocit moci.

Moc je jednoduše omamná a my po něčem omamném z naší podstaty toužíme. Chceme toho mít co nejvíce a v ideálním případě to chceme celé. Proto je pro některé osoby tak děsivě snadné vykřikovat černobíle jednoduché pravdy a krmit davy nespokojených lidí prázdnými frázemi, které jejich uši chtějí slyšet.

Správně zvolená slova a z nich následně tvořené zprávy jednoznačně hýbou světem. A jelikož máme svobodu projevu, můžeme spolu diskutovat nebo se dohadovat, pořádat demonstrace, vést dialogy a samozřejmě projevit svůj individuální pohled na věc v podobě monologu. Šíříme v tom reálném ale především i v tom virtuálním prostoru nekontrolovatelné množství různě důvěryhodných informací.

Ovšem za každý názor, který vyslovíme, a za každou sdílenou informaci neseme odpovědnost a musíme být připraveni přijmout následky, jelikož každá pronesená či napsaná hláska má svůj dopad.

Vypořádat se se svobodou není nikdy jednoduché a stojí to nesmírné množství úsilí. Nic není jisté a náš úspěch, ale rozhodně i jakýkoliv nezdar, závisí vždy pouze na nás samotných. Poučme se tedy konečně z historie a važme kroky, kterými se rozhodneme ubírat, stejně tak, jako i slova, která vypustíme z úst.

Ema Straková