Logo GOH
Hejčínské
noviny
Logo GOH

Počítač už umí i psát zprávy

Vzhledem k obsahu tohoto vydání snad náturu žurnalistiky jako takové ani vysvětlovat nemusím. To, že se jedná o výhradně lidskou práci, je nejspíš také jasné. Vzít data, dát je do kontextu a obalit je ve čtivém textu, je přece činností výhradně pro člověka – až na to, že ne tak úplně.

V roce 2013 koupil jeden z největších zpravodajských webů The Washington Post miliardář Jeff Bezos a od té doby médium vyvíjí vlastní umělou inteligenci, která lidským redaktorům s pokrýváním novinek pomůže.

Systém se jménem Heliograf již dlouho není jen ve vývojových verzích, pokrýt pomáhal třeba brazilské letní olympijské hry v Riu de Janeiru. Plně byl systém nasazen ale až při amerických volbách v roce 2016.

Pokud ve vás předešlé odstavce vzbuzují obavy z toho, že nadvláda počítačů přijde dříve, než jste čekali, je třeba je uvést na pravou míru. Umělá inteligence samotná zprávy nepsala. Tým jí připravil řadu frází, které pak pouze podle dostupných dat skládala. Proto byste rozdíl mezi takovou zprávou a zprávou od redaktora nepoznali.

Výhoda použití automatizovaného systému tkví především v možnosti pokrytí velkého množství podobných a souběžných událostí, o jakém se jakémukoli redaktorskému týmu ani nesnilo. Využití tak Heliograf najde především při volbách a sportovních událostech, při kterých se fráze dají z dat jednoduše a srozumitelně odvodit.

The Washington Post používá umělou inteligenci nadále. U voleb v minulém roce byl text dokonce uměle i nadabován a zahrnut do podcastu média. Každý uživatel pak mohl slyšet odlišnou reportáž podle toho, kolik výsledků bylo již sečteno nebo podle toho v jakém okrsku se nacházel.

Automatické zprávy pronikly i do Čech, a to prostřednictvím samotné ČTK (České tiskové kanceláře). Využily se v rámci komunálních voleb v roce 2018, kdy počítač podle předpřipravených frází generoval tzv. „fleše“; krátké zprávy o dvou odstavcích s prognózou konečného výsledku, z jednotlivých okresů.

Tady sice každý z přes dvou set vygenerovaných textů prošel rukama editorů, i tak ale uvolnil kapacity pro pokrytí zajímavějších témat, která s sebou období sčítání hlasů nese.

Dominance počítačů v novinářském prostředí se nejspíš tedy neblíží, už teď ale pomáhají pokrýt zpravodajství ze sektorů tak specifických, že by se u nich využití lidské síly nevyplatilo.

 

Karel Vaněk