Logo GOH
Hejčínské
noviny
Logo GOH

Chci studovat žurnalistiku, ale nevím, kde začít

Studium žurnalistiky, popřípadě jiných mediálních odvětví, která jsou s žurnalistikou úzce spojena, není všední téma. Proto bych vám v tomto článku chtěla nabídnout malý průřez nabídkou vysokých škol, které jsou po studiu na střední škole k dispozici. Jelikož si v budoucnu všichni budeme procházet celým procesem výběru vysoké školy či pracovního místa, pojala jsem tento článek jako takovou pomocnou ruku pro lidi, kteří by se v budoucnu chtěli žurnalistikou zabývat. 

Nejprve je důležité si uvědomit, jestli vůbec máme vztah a vlohy k jazyku, psaní, čtení či mediální tvorbě. Jestliže ano, vybereme si podle toho i povinně volitelné předměty, které nám pomůžou nejen k přijímačkám na vysokou školu, ale také u maturity. Kdybych měla vybírat přímo z nabídky volitelných předmětů naší školy, mohla bych vypíchnout například literární seminář, seminář z multimediální výchovy, počítačovou grafiku a 3D modelování, ale také seminář z dějepisu, anglického jazyka a společenských věd. S těmito předměty se na vysoké jistě neztratíte a pomůžou vám rozvinout potenciál, který v sobě máte. 

Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

V maturitním ročníku přijde čas na volbu vysoké školy. Výběr v České republice není malý. Pokud byste po střední chtěli zůstat v Olomouci, máme tu Filozofickou fakultu Palackého univerzity, kde najdeme obor Mediální studia se specializací na žurnalistická studia anebo čistě jen žurnalistiku. Kdyby s lákaly krásy města Prahy, jsou tam hned tři vysoké školy s tímto zaměřením. Jedná se o Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy. Přístupnými obory jsou například žurnalistika, mediální studia a mnoho dalších. Metropolitní univerzita Praha taktéž nabízí obor mediální studia, na rozdíl od Vysoké školy kreativní komunikace, kde se budete moct naučit o komerčním psaní do médií.

Logo Masarykovi Univerzity v Brně

Kdyby vás neoslovila ani Olomouc ani Praha, jedna vysoká škola na s čeká ještě v Brně. Konkrétně Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, kde se, stejně jako v Olomouci, můžete setkat s oborem Mediální studia a žurnalistika, ale zde jak v jazyce českém, tak i v jazyce anglickém. Myslím, že tímto jsem shrnula všechny body, které byste mohli potřebovat na cestě za vaší vysněnou prací, ať už v novinách, televizi či rádiu. Snad tento článek pomohl těm, kteří by se studiem žurnalistiky chtěli v budoucnu zabývat, a těm kteří ne, ukázal, jaké jsou i jiné možnosti studia po střední škole.  

Alžběta Hartmannová