Tisíce lidí čekají na vývoj situace na polsko-běloruských hranicích. Migranti, kteří jsou většinou z Blízkého východu a Asie, doufali, že se přes Bělorusko dostanou do Evropské unie a začnou nový a lepší život. Přijeli do Minsku s tím, že se jim přes běloruské hranice bude do vysněných zemí cestovat lépe než například přes Turecko či severní Afriku. Stát sousedící s Evropskou Unií jim totiž zjednodušil proces obdržení víza.
Dostat se do Evropy ale nebylo zdaleka tak lehké, jak se říkalo. Před pár týdny, když Polsko začalo zaznamenávat neobvykle velký počet nelegálních přechodů na jeho území, posílila země pohraniční ochranu. Běženci se hromadí na běloruské straně hranic – několikrát se pokoušeli překonat hranice, ale jen málokomu se to povedlo. Těch pár lidí, kterým se podařilo do Polska dostat, muselo přežívat v lese po dobu několika dnů bez jídla a pitné vody. Ale i je po nějaké době vypátrali polští vojáci a byli posláni zpět do Běloruska. Na opačné straně hranic je čekala běloruská policie, která jim odmítla poskytnout lékařskou pomoc, zakazovala uprchlíkům vracet se do Minsku a řekla, ať se vrátí opět do Polska.
Běženci, mezi kterými jsou ženy, děti i nemluvňata, nemůžou ani sem, ani tam. Pořád je přehazují z jedné strany na druhou a musí žít ve strašných podmínkách. Jejich nejlepší úkryt před mrazivým počasím v severní Evropě jsou stany. Polská strana hlásí alespoň devět mrtvých. Hodně lidi trpí podchlazením, dehydratací, hladem a vyčerpáním. Některým z uprchlíků se podařilo vrátit zpátky, někteří se ale vracet odmítají, prodali totiž většinou všechno, co měli, a nemají kam se vracet. Cena „výletu“ do Běloruska sahala až k 11 000 € – měla obsahovat vízum, dopravu, přístřešek a poplatek pašerákům.
Bělorusko je obviněno z vytvoření této situace. Přesněji, že Alexandr Lukašenko si uprchlíky pozval a nabídl novou cestu, jak se dostat do Evropské unie. Bělorusko se tak mstí za sankce, které dostalo v dřívějších měsících tohoto roku. Pro vládnoucí polskou politickou stranu tato situace také přinesla pozitiva – jejich moc slábne, ale díky dění na hranicích Poláci i někteří Evropané tuto stranu nyní vnímají jako ochranu Polska a EU. Oběti této situace jsou běženci, kteří byli využiti.
Amélia Cápec