Letos v létě, 16.–20. 8. 2021, se v Praze pod Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy konala Letní škola žurnalistiky. Jednalo se již o třetí ročník, kdy si studenti středních škol mohli alespoň na týden vyzkoušet, zda je studium žurnalistiky či práce novináře vlastně láká.
Než se však kdokoli mohl letošního ročníku zúčastnit, musel do konce června vypracovat motivační dopis a práci se zajímavým tématem “Proč chci být novinářem“. Pak už nezbývalo nic jiného, než čekat, zda bude člověk přijat mezi ty, kteří se v srpnu budou moci letní žurnalistické školy zúčastnit. Při rozhodování, zda se přihlásit nebo ne, určitě nemusí hrát roli to, zda je daný člověk z Prahy či nikoli, fakulta se snaží vyhovět těm, kteří dojíždějí z velké dálky, a nabízí jim ubytování na koleji.
Měla jsem to štěstí, že jsem se letošního ročníku zúčastnila a poznala další studenty středních škol, kteří o studiu žurnalistiky uvažují anebo jsou již přijatí do prvního ročníku.
Pro účastníky byl naplánován velmi bohatý program – od přednášek až po praktické úkoly. Mezi jedny z nejzajímavějších přednášek patřila určitě ta s Damianem Machajem – podcastovým producentem, který se například podílí na tvorbě podcastu Vinohradská 12 či České podsvětí. Do té doby jsem podcastům moc pozornosti nevěnovala, tato přednáška však naprosto změnila můj názor. Další přednášky byly prokládány i teoretickými hodinami, které vedli přímo vyučující dané fakulty – například na téma základů televizní práce.
Jednu z dalších přednášek, která si určitě zaslouží zmínku, vedl Marek Wollner, investigativní novinář ČT, na téma „Novinařina v postfaktické době“. Mluvil nejenom o tom, jaké to je být novinář, ale i o listopadu 1989. Mezi dalšími osobnostmi, které na LŠŽ nechyběly, byl František Typovský, rozhlasový a televizní sportovní komentátor.
Mezi praktické úkoly patřila například možnosti vyzkoušet si čtecí zařízení. Následně byli účastníci rozděleni do několika skupin, kterým byly propůjčeny telefony a mikrofony. Cíl tohoto úkolu byl takový, aby každá skupina vyšla do ulic a ptala se lidí na jednu otázku na téma, které si sama zvolila, ale hlavně aby si účastníci vyzkoušeli práci v terénu. Někteří lidé byli ochotní odpovídat, někteří ne, a byli tací, kteří se mikrofonu rovnou vyhýbali.
Celý týden byl zakončený předáním certifikátů o absolvování této letní žurnalistické školy. Pokud někdo zvažuje studium žurnalistiky nebo ho zkrátka jen zajímá, co všechno obnáší náplň této práce, zvážení přihlášení do následujícího ročníku letní školy žurnalistiky je určitě na místě.
Valérie Malá