Logo GOH
Hejčínské
noviny
Logo GOH

Příběh Čecha, který uspěl na druhé straně země. 

Pokud si myslíte, že už jste četli opravdu zajímavý životopis, příběh Marka Hovorka by Vás jednoznačně vyvedl z míry. Firma FE Credit, kterou Hovorka stvořil, si dnes ve Vietnamu drží více než padesátiprocentní tržní podíl. Proč zrovna Vietnam? Při svém studiu na VŠE získal Hovorka možnost přihlásit se na scholarship do anglického Bradfordu, kam vyrazil studovat a do Česka se od té doby nevrátil. Přes studia na americké Clemson University se dostal do víru divokého kapitalismu, a to konkrétně do Boston Consulting Group, kde načerpal cenné zkušenosti. Se zastávkou v Mnichově poté skočil na Ukrajině, kde stavěl pro tamní investory Delta Bank. Ukrajinu si zamiloval a kdyby nepřišla lákavá nabídka z Asie, říká, že by tam i rád zůstal.

Virtuální či digitální bankovnictví je obrovským trendem 21. století a zažívá veliký boom. Obrovským zdrojem tohoto úspěchu je i masivní globalizace tohoto století. A tak se může stát, že zakladatelem jedné z největších bank ve Vietnamu je právě brněnský rodák, Marek Hovorka. Banky bez poboček a ideálně i bez karet už nalezne ve všech koutech rozvinutého světa. Je to pohodlné, praktické a většinu finančních operací jste tak schopni vyřešit z mobilního telefonu. V posledních letech můžeme pozorovat obrovskou modernizaci bankovnictví, která zdaleka není na ústupu. 

Co se týče podnikání, můžeme si z příběhu pana Hovorka odnést, že je důležité chopit se jakékoliv příležitosti, kterou před sebou máme a maximálně ji využít. 

Zdroj: Forbes, duben 2022; Dobré ráno, Vietname; Miroslav Němý 

Julie Richterová