Logo GOH
Hejčínské
noviny
Logo GOH

Fanfikce, nebo knížky?

V posledních několika letech se formát fanfikcí víc a víc rozvíjí, často je populárnější než originální knížky a dostává se mezi všechny generace. Nejvíce nejrozšířenější je ale hlavně v generaci Z.

Fanfikce spočívají v dopisování nějaké vydané knížky nebo upravování jejího děje podle toho, jak by si autor fanfikce přál, aby se vyvíjel.

Fanfikce se začaly rozvíjet hlavně po vydání seriálu Star Trek (60. léta), ale byly psány už i dávno předtím, například o Sherlocku Holmesovi. Nejpopulárnější jsou však až v posledních několika letech, hlavně díky rychlému šíření na internetu.

Některé jsou krátké, často neuzavřené a s MNOHA pravopisnými chybami, kvůli kterým má tento formát docela špatnou pověst. Existuje ale i velká spousta opravdu propracovaných fanfikcí, které (troufám si říct) jsou někdy i lepší než samotné knihy, které jim byly předlohou.

Jedna z takových je za mě třeba fanfikce All The Young Dudes (od autorky s přezdívkou MsKingBean89), která byla v roce 2021 vydaná i papírově. Její předlohou je kniha Harry Potter od J. K. Rowlingové (která mimochodem tvoří jednu z nejčastějších předloh pro autory tohoto formátu). Fanfikce je 526 969 slov dlouhá (původní anglická verze posledního dílu Harryho Pottera má pro srovnání 198 227 slov) a má 188 kapitol.
Vypráví příběh z doby, kdy byli Harryho otec James a jeho přátelé Petr, Remus a Sirius ještě na škole v Bradavicích, a popisuje hlavně jejich studentský život. Popularizována byla hlavně díky sociální síti TikTok a šíří se pod hashtagem #athyd.

Rozhodně to ale není jediná opravdu dobrá fanfikce. Existují dokonce i knihy, a není jich málo, které měly původně být fanfikcemi na jiná díla, např. Město z kostí od Cassandy Clare nebo After od Anny Todd.

Pokud jsem Vás tímto navnadila si nějaké dílo tohoto formátu (například něco o vaší oblíbené knize, filmu či seriálu) přečíst, tak by ode mě asi bylo spravedlivé Vám také říct, kde je můžete najít.
Asi nejpopulárnější stránka s opravdu širokým výběrem je AO3 (Archive of Our Own), kde se nachází i již zmiňovaná fanfikce All The Young Dudes, ale díla jsou většinou anglicky. Druhá možnost s už více českými autory je Wattpad, kde je ale (alespoň podle mě) kvalita děl nižší. S trochou snahy se tam však dají najít i velmi dobré výtvory. Konec konců tam byla napsána i kniha After.

Stránek s fanfikcemi je opravdu velká spousta a samotných fanfikcí ještě několikanásobně víc, stačí jen chvilku hledat a určitě najdete dokončení vaší oblíbené knihy, které se Vám bude líbit ještě více než to původní. Takže až příště nebudete mít co číst, zkuste si na tento formát vzpomenout a jsem si jistá, že budete nad míru spokojeni s tím, co všechno dokážete najít.

Eliška Syrovátková