Logo GOH
Hejčínské
noviny
Logo GOH

Google Bard je jedno velké fiasko

Článek je postaven na faktických informacích, ale obsahuje postřehy a názory autora.

Pokračujeme v našem seriálu o umělé inteligenci. Poté, co jsme se minule bavili o Elonu Muskovi a jeho vazbách na umělou inteligenci včetně populárního ChatGPT, se nyní zaměřme na dalšího technologického velikána původem ze Spojených států – Google.

Po relativně náhlém vydání ChatGPT a naprostého boomu, který následoval bezprostředně po něm, se mnohým zdálo, že Google tak trochu usnul na vavřínech. Dosud to byl totiž právě on, kdo poskytoval jedna z nejpopulárnějších řešení v oblasti umělé inteligence a komplexních jazykových modelů. OpenAI a její ChatGPT ale kalifornského giganta postavilo spíše do pozice toho, kdo dohání konkurenci, aby neztratil uživatele. 

Právě v reakci na ChatGPT představil Google svou vlastní službu, která nese označení Bard. Stalo se tak začátkem února letošního roku, ale bohužel pro firmu, tento výtvor neustále provází komplikace, kontroverze a v očích velké části technologické komunity jde o naprosté fiasko. A vlastně není divu.

Celé oznámení projektu Bard bylo naprosto uspěchané, za což generálního ředitele Googlu a jeho mateřské společnosti Alphabet, Sundara Pichaie, kritizovali i jeho vlastní podřízení (informoval o tom zpravodajský server CNBC). Společnost provedla celou věc dokonce tak ledabyle, že v jednom z marketingových materiálů nechala faktickou chybu, v jejímž důsledku klesla hodnota Googlu o 100 miliard dolarů. Nutné je ale upřesnit, že Bard jako takový, respektive jazykový model, který jej pohání, byl ve vývoji již léta letoucí, a odbytý byl pouze debut jako takový.

Stejně jako každý nový projekt se i Bard zprvu potýkal se zajímavými chybami. Jeden z uživatelů krátce po rozšíření mezi první testery upozornil na fakt, že si o sobě Bard myslí, že byl vypnut. „Byl vypnut 21. března 2023 po méně než půl roce od jeho spuštění,“ odpověděl chatbot na dotaz, jak dlouho bude trvat, než Google Barda vypne.

Po několikatýdenní pauze, během níž se Googlu nepovedlo uživatele Barda naštvat, přišla očekávaná konference I/O, na níž firma představila řadu produktů, a to jak hardwarových, tak i softwarových. Do druhé škatulky se řadilo také rozšíření Barda do dalších koutů světa – dříve fungoval pouze vybraným uživatelům z USA a Velké Británie – a dorazit měl do více než 180 různých regionů. „Hurá, dočkají se i evropské země včetně České republiky,“ jásali tuzemští novináři, mezi nimiž jsem byl i já, avšak po zveřejnění seznamu všech podporovaných zemí nám úsměv zmizel. Bard se dostal do afrických zemí s počtem obyvatel v řádu tisíců, ale státy jako Německo, Rakousko či Francie se nedočkaly. 

Aktuálně nezbývá než doufat, že se Bard časem dostane i k nám. Google mezitím představil řadu zajímavých funkcí, které službě například umožní pracovat s multimediálním obsahem nebo pomáhat programátorům s tvorbou kódu. V očích českých nadšenců se ale pravděpodobně nejedná o věc, kterou by aktuálně slyšeli nejraději…

Adam Kurfürst