Snaží se pomoct nespravedlivě vězněním politickým zajatcům, sepisuje petice zabývající se aktuálními problémy týkajících se lidských práv, prosazuje práva queer lidí, usiluje o rovnoprávnost pohlaví, ale také vzdělává společnost o závažnosti těchto témat. Protože pokud chce Amnesty něco změnit, potřebuje podporu lidí, z kterých se následně stávají dobrovolníci. Organizace také působí na různých událostech podporujících rovnoprávnost. Mezi tyto akce patří například Pride, lidskoprávní filmový festival Jeden svět, klimatické stávky, demonstrace a zde zdaleka výčet nekončí.
Jak hnutí vzniklo?
Píše se rok 1961 a dva studenti si v tehdejším nedemokratickém Portugalsku připíjejí na svobodu. Následně jsou za svůj čin uvězněni. To se však nelíbí britskému právníkovi Peteru Benensovi, který publikuje článek Zapomenutí vězni, v němž nabádá společnost, aby psala dopisy lidem vězněným pouze pro svůj politický názor či postoj. Velmi podobnou, dalo by se říci snad stejnou, akci pořádá Amnesty i nyní. Událost nese název Maraton psaní dopisů a jde jednoduše o to, že lidé píší dopisy politickým vězňům a požadují jejich propuštění nebo třeba jen právnickou pomoc.
O co se hnutí Amnesty zasloužilo?
Díky tlaku vyvinutým dobrovolníky a aktivisty se Amnesty zasloužilo o propuštění více než 50 000 nespravedlivě vězněných. Mezi ně patří i první český prezident Václav Havel. Hnutí se také povedlo zrušit trest smrti v celkově 144 státech světa. Organizace se rovněž angažuje v boji o rovnost lidí z menšin a přispívá tak k úpravě zákonů. Otevřeně se hlásí ke klimatickým zákonům a podporuje jejich přijetí. A v neposlední řadě v roce 1977 obdrželo Amnesty Nobelovu cenu za mír.
Kdo v Amnesty „pracuje“?
V současnosti má organizace něco málo přes 10 milionů členů, celkově to jsou dobrovolníci z více než 150 zemí světa. A právě s tímto obsazenstvem zaujímá Amnesty post největšího lidskoprávního hnutí lidské planety.
Můžu se i já do Amnesty zapojit nebo přispět k její činnosti?
Jak bylo na úplném začátku zmíněno, Amnesty je nezisková organizace, což znamená, že k jejímu chodu je zapotřebí právě dobrovolnictva. Do organizace se můžete připojit i vy. Amnesty má totiž po větších českých městech pobočky, kde spojuje dobrovolníky a aktivisty. A právě teď se v Olomouci taková skupina obnovuje. Dokonce i na hejčínském gymnáziu působí spolek Amnesty International, ve kterém je vítán každý, kdo se zajímá o lidská práva či mu tohle téma není lhostejné. Pokud se ale nechcete zapojit aktivně, ať už vám to nedovolí časové vytížení, nebo k tomu máte jiný důvod, můžete organizaci přispět v podobě finančních darů, na kterých je činnost organizace založena. Anebo můžete nahlédnout na její web www.amnesty.cz, kde na vás čekají články, petice k podepsání, online shop plný jedinečných kousků a bližší informace.
Chris Dostálová