Logo GOH
Hejčínské
noviny
Logo GOH
Žurnalistika
Obrázek se nenašel
Přes mrazivé lesy za lepším životem

Tisíce lidí čekají na vývoj situace na polsko-běloruských hranicích. Migranti, kteří jsou většinou z Blízkého východu a Asie, doufali, že se přes Bělorusko dostanou do Evropské unie a začnou nový a lepší život. Přijeli do Minsku s tím, že se jim přes běloruské hranice bude do vysněných zemí cestovat lépe než například přes Turecko či severní Afriku. Stát sousedící s Evropskou Unií jim totiž zjednodušil proces obdržení víza.

Amélia Cápec

Obrázek se nenašel
Searching for a Better Life Through Chilling Forests

Thousands of people are stranded on the border between Poland and Belarus, hoping to get deeper into Europe and start a new life. Most of them are from the Middle East and Asia. They came to Minsk and travelled to the border believing it would be relatively easy to get into Europe–because Belarus made it less complicated for people from the Middle East to get visas. Thus, going to Belarus seemed easier than through Turkey or north Africa.

Amélia Cápec

Obrázek se nenašel
Československý týden na Steamu a představení některých titulů

Od 15. do 22. listopadu se konal Festival českých a slovenských her, jenž byl mezinárodně známý spíše pod jménem Czech & Slovak Games Week. Konal se na 10 různých platformách, na kterých se distribuují hry, avšak my se zaměříme pouze na tu největší – Steam.

Adam Kurfürst

Obrázek se nenašel
Hej, počkej!

Podcast Hej, počkej! je vytvářen studenty pro studenty. Barbora a Marie uvítají ve studiu každý měsíc nového hosta z řad absolventů hejčínského gymnázia a v rozhovoru ho překvapí záludnými otázkami. Tak hej, počkej si na první epizodu!

Marie Bieleszová

Obrázek se nenašel
S Johanem Čápem (ne)jen o studiu žurnalistiky

Johan Čáp je bývalým žákem Gymnázia Olomouc - Hejčín, v současnosti studuje na Karlově Univerzitě komunikační studia se zaměřením na žurnalistiku, už teď má ale za sebou řadu projektů převážně se sportovní tématikou. Více než rok vedl web olomouckého hokejového týmu a v současnosti je projektovým manažerem jednoho z největších českých hráčů na poli sportů eSport.cz, který vytváří klubové weby, sportovní systémy nebo přímo reportuje ze zápasů.

Barbora Žochová

Obrázek se nenašel
Letní škola žurnalistiky

Letos v létě, 16.–20. 8. 2021, se v Praze pod Fakultou sociálních věd Univerzity Kar-lovy konala Letní škola žurnalistiky. Jednalo se již o třetí ročník, kdy si studenti středních škol mohli alespoň na týden vyzkoušet, zda je studium žurnalistiky či práce novináře vlastně láká.

Valérie Malá

Obrázek se nenašel
Počítač už umí i psát zprávy

Vzhledem k obsahu tohoto vydání snad náturu žurnalistiky jako takové ani vysvětlovat nemusím. To, že se jedná o výhradně lidskou práci, je nejspíš také jasné. Vzít data, dát je do kontextu a obalit je ve čtivém textu, je přece činností výhradně pro člověka – až na to, že ne tak úplně.

Karel Vaněk

Obrázek se nenašel
Chci studovat žurnalistiku, ale nevím, kde začít

Studium žurnalistiky, popřípadě jiných mediálních odvětví, která jsou s žurnalistikou úzce spojena, není všední téma. Proto bych vám v tomto článku chtěla nabídnout malý průřez nabídkou vysokých škol, které jsou po studiu na střední škole k dispozici. Jelikož si v budoucnu všichni budeme procházet celým procesem výběru vysoké školy či pracovního místa, pojala jsem tento článek jako takovou pomocnou ruku pro lidi, kteří by se v budoucnu chtěli žurnalistikou zabývat.

Alžběta Hartmannová

Obrázek se nenašel
Highwallské příběhy

Silnice polykala drnčící zvuk rezavějícího podvozku, ustupující mlha se snažila prodrat dovnitř a děvče, utrápené pomalu plynoucím časem, sledovalo na okně závodící kapky. Byli na cestě už tak dlouho! Kolik ještě zbývá? Vždyť stromy během cesty už stihly o odstín zesvětlat...

Penelope

Obrázek se nenašel
Od Mafekingu po dnes – seriál o historii skautingu

„Pane!” zasalutoval chlapec ve vojenské uniformě. „Ano, kadete Jigginsi?” odpověděl také salutující voják s knírem. „Bůrové se pohybují směrem na jižní val, budou tu do půl hodiny.” „Děkuji, vrať se na svou pozici.” Chlapec se v mžiku ztratil za zatáčkou cesty.

Florian Koupil

Obrázek se nenašel
The Flowerpod

1. díl komiksu The Flowerpod

Lucie Nepovímová